Committees

College curriculum

Meg Dupuis, English, committee chair
James Cousins, ex-officio member, College of Arts and Sciences dean's office
Kevin Knutson, ex-officio member, College of Arts and Sciences advising
Yogesh Suryawanshi, biological sciences
Minerva Cruz, public affairs and administration
Andrew Holzman, graduate student, Spanish
Kristina Wirtz, Spanish
Matthew Higgins, economics
Diane Riggs, comparative religion

Curriculum committee changes and proposals

Diversity and inclusion

Peter Blickle, world languages and literatures
Jacquelyn Bizzell, student advising
Sharon Gill, biological sciences
Chien-Juh Gu, sociology
Danielle Joseph, College of Arts and Sciences budget and personnel
Mariola Pérez de la Cruz, Spanish
Mitch Kachun, history 
Sherine Obare, chemistry 
Staci Perryman-Clark, English
David Paul, philosophy
Linwood Cousins, Africana Studies

Committee objectives and resources

gateways to completion

Sherine Obare, liaison, arts and sciences
Katie Easley, liaison, Student Success Services
Amy Petillon, liaison assistant, Student Success Services
Madelyn Aittama, undergraduate student, biological sciences
Manuel Bautista, physics
Steven Bertman, chemistry
Zbigniew Chajecki, physics
Doug Coulter, biological sciences
Steve Culver, mathematics
Carrie Cumming, office of the registrar
Lauren Eagle, undergraduate student, psychology
Michael Famiano, physics
Jan Gabel-Goes, office of faculty development
Brianna Galli, chemistry
Kirsty Grant-Eisenhart, mathematics
Ramakrishna Guda, chemistry
Adrian Gutierrez, undergraduate student, biological sciences
James Guzinski, chemistry
Jaafar Hachem, graduate student, chemistry
Charles Henderson, physics
Megan Ireland-Asmus, graduate student, psychology
Doug Johnson, psychology
Melinda Koelling, mathematics
Maryam Kok, undergraduate student, chemistry
Rebecca Kolb, graduate student, psychology
Kirk Korista, physics


Interdisciplinary education

Peter Blickle, world languages and literatures
Sandra Borden, communication
William Cobern, Mallinson Institute for Science Education
Susan Freeman, gender and women’s studies
David Karow, biological sciences
Steven Kohler, environmental sciences
Ronald Kramer, sociology
Heather Petcovic, geosciences
Allen Webb, English
Sherine Obare, chemistry

Interdisciplinary programs, groups and centers

Arts and Sciences International committee

Jim Butterfield, political science
Steve Covell, comparative religion
Kerrie Harvey, arts and sciences undergraduate advising
Laura Hastings, global and international studies
Olivia Gabor-Peirce, world languages and literatures
Stephen Malcolm, biological sciences
Ann Miles, sociology
Michael Millar, Spanish
Sherine Obare, chemistry
James Palmitessa, history
Susan Pozo, economics
Bilinda Straight, anthropology
Mercedes Tasende, Spanish
Gregory Veeck, geography

Global engagement resources

Research, scholarly and creative activities 

Sherine Obare, ex-officio member, arts and sciences
Steven Bertman, chemistry
Marion Gray, history
Whitney DeCamp, sociology 
Charles Henderson, physics
Jean Kimmel, economics
Cindy Linn, biological sciences
Jennifer Machiorlatti, communication
Vivan Steemers, world languages and literatures
Rajib Paul, statistics
Steve Ziebarth, mathematics

Secondary Education Planning Taskforce

Manuel Bautista, physics
Amy Bentz, teaching, learning and educational studies
Diana Blouin, biological sciences
Michael Braun, Spanish
Ben Carr, College of Arts and Sciences Student Success Services
Laura Ciccantell, College of Education and Human Development advising
John Clark, political science
James Cousins, ex officio member, College of Arts and Sciences dean’s office
Katie Easley, College of Arts and Sciences Student Success Services
Philip Egan, English
Marcia Fetters, College of Education and Human Development dean's office
Lauren Freedman, special education and literacy studies
Allison Hart-Young, teaching, learning and educational studies
Jane-Jane Lo, mathematics
Heather Petcovic, geosciences
Viviane Ruellot, World Languages and Literature
Donald Schreiber, chemistry
Joseph Stoltman, geography
Sarah Summy, special education and literacy studies
Laura Van Zoest, mathematics
Karen Vocke, English
Wilson Warren, history
Allen Webb, English

Committee description

Teaching, learning and assessment

James Cousins, history
Steve Covell, comparative religion
Lisa DeChano, geography
Sarah Hill, anthropology
Kathy Propp, communications
Rika Saito, world languages and literatures
John Spitsbergen, biological sciences

Committee information