Alumni - MAs

Alumni - MAs

Alumni - MA's

This page is still under development. Please check back later for more complete information.

2000 - 2014

1990 - 1999

1980 - 1989

1970 - 1979

1960 - 1969

1954 - 1959

___________________________________________________

2014

Eric Callender

Justin DeHondt

Iris Petty

Rachel Syens

Eric Ware

2013

John Beck

Claire Herhold

Jonathan Kirkwood

Adam Matthews

Dianna Sachs

Jessica Vest

2012

Sara Bijani

Skylar Bre'z

Amber Innis

John Jouppi

Samantha Lewis

William McQuitty

Audrey Thompson

2011

Francis I. Bonenfant

Bill Braaksma

Lindsey A. Cox

Rachel Friedensen

Rex J. Hafer

Siera M Hammond

Jesse J Hysell

Rachel Juen

Tyler Miller

Caitlin B. Murphy

Samantha Steel

Ryan Storr

William D. Watson

2010

Lisa A. Anderson

Kristi J. Dunn

Peter A. Larr

Kevin N. Lentz

Ryan A. Walters

2009

Rachel Graf Becker

Jeff Bessinger

Ashley Emerson

Jack Goodman

Ariana Horn

Dennis Miller

Stacey Moore

Andrew Peim

Paul Pipik

Matthew Schuld

David Shoup

Laura Taylor

Benjamin Tenney

2008

Krista R. Anderson

Almyr Lake Bump

Mike Cheyne

Terra Engelman

Keena Graham

Amy Hudson

Andrew Mutero

Christina Smith

Jeffrey Welc

2007

Christopher Carr

Matthew Combs

Adam R. MacDonald

Cristina Moody

Karika Phillips

John Stempien

Jason Stiglitz

Jill Straub

2006

Shawn M Adrian

Jennifer Black

Pamela Dye

John Fraire

Lawrence Lynn

Donia Pelton

Peter Sewell

Uschett T. Slosh

John Matthew Smith

Scott VanDyke

2005

Sheila E. Clark

Coreen Derifield

Jennifer Gaydos

Philip Grace

Trena Sanders

John Scholl

Thomas J. Vance

Antonio Zaldivar

Elizabeth Zanoni

Hanmo Zhang

2004

Michael J. Basista

Michael K. Deen

Douglas Austin Dentino

Genoveva Garcia-Gallardo

Marius F. Nielsen

Sarah B. Townsend

Samuel P. Welsh

2003

Hollie D. Bonnema

Karen Curtis Byrd

Kelly M. Wilcox

James Allen Williams

Jennifer Helen Wohlberg

2002

Brian N. Becker

Timothy Alan Ehrhardt

Michael D. Mulligan

Robert Scott Sawall

2001

Leo Barron

Josh Cochran

Michael V. DeVitt

Ronald M. Kendzierski, Jr.,

Eric D. Owen

Brian Kendall Robins

2000

Matthew G. Anderson

James Robert Gavan

Michelle Lynn Hill

Kelly Ingleright-Telgenhoff

Marc E. Kline

Scott M. Minehart

Cindy Marie Olsen

1999

Douglas A. Becker

Sonya L. Dintaman

William David Gibson

Maribel Izquierdo-Rodriguez

Paula Lange

Tatyana Puchkova

Daniel J. VandenHeede

Lawrence D. Withrow

1998

Ion Matei Costinescu

Jane Mund

Michael A. Ryan

1997

Jason Kent Aikens

Michelle Martin

Carson J. Leftwich

Jerry Allen Moon

Kris W. Rzepczynski

Timothy David Willig

1996

Anthony P. Glesner

Jack Michael Green

Scott M. Gyenes

Yoshinari Hosaka

Michael T. Martin

Karen Lynn Miller

Timothy A. Paxton

Barbara Boyink Sears

Jo Anne Thomas

Jean-Paul W. Vivian

1995

Gregory Paul Culver

Kenneth R. Dvorak

Robert Neydon Karrer

Cathleen Melissa Khavari

Karin M. Kovacs

Hui Ping Lui

Robert Carleton Myers

Eugene Wesley Smith

Byron Leigh Upchurch

1994


David A. DeGroot

Jeffrey Lee Kissell

Michael Francis Laabs

Joseph Kent Lutes

Robin Seage Person

Michelle Margaret Viera

1993

Judith S. Alspach

Scott P. Houting

Arnold William Illanz

Erin Schillaci

 

1992

Daryl R. Ambs

James John Bos

Sean W. Coakley

John Monro Edwards

Mary M. Younker

 

1991

Mohammed Al Sheha

James Frederick Corbus

Marc J. Custer

David B. Diny

Joseph A. Garzelloni

David Martin Klemm

Michael G. Pettee

 

1990

Catherine T. Collopy

Mark Leroy Hayes

Stephen C. Northrop

Joseph A. Racz, Jr.

1989

Jon Dunbar-Cooper

Timothy M. O'Neil

Jody M. Ross

Bruce Arvin Tap

John D. Winchell

 

1988

Newton L. Chamberlain

Charles Dale Jager

Steven Lawrence Lewis

Allen Lee Pick

Roger Mark Varland

 

1987

Libby M. Catt

Susan Conklin

David J. DeVries

Michael D. Kowalski

1986

Michael P. Daly

Thomas J. McGaghie

Maria A Perez-Stable

Leland W. Thornton

1985

Clare E. Adkin

Dr. Teresa Turpiano Barry

Brent Coates

Richard A Griffith

Duane Edward Holthof

1984

David Wayne Carmichael

O'Ryan Rickard

1983

Linda A Moore

W. Wilson Woods

1982

George Boston, Jr.

William H. Driver

Tom Mark Greiffendorf

Carol A. Knauss

Sidney Mueller

Charles D. Swanson

1981

David Allen Bichle

Larry E. Cable

Gary Lynn Ellis

Donald R. Horton

Russel V. Kohr

Dominic L. Mattone

Gloria J. Messner

Robert P. Stoddard

Robert G. Taylor

Esther M. Walton

1980

Janice L. Azimi

Robert H. Duke

Mary Joan Fales

Lynn M Houghton

Paul S. Leavenworth

Thomas T. Lutostanski

Roger A. McCarty

John Permesang

Tyrell E. Schmidt

Robert G. Taylor

Kristin M. Tomlin

1979

Jomes B. Bilsborrow

David K. Crosswell

Wayne E. Eirschele

Gregg A. Newby

Teresa Diane Sharon

Inamae Skutt

Peter D. VanderSchaaf

Patrick N. Welbourne

1978

William A. Coutant

Alfred John Eppens

William L Hafter

Shirley Ort

1977

Richard M. Cahow

Anne Louise Cavanagh

Jessie Chou

Rose A. Covell

Larry J. Frank

Myung-Soon Ha

Valerie Catherine Hauch

Thomas A. Herrick

Robert L. Jones

Karen Lynn Knapp

Larry B. Massie

Phyllis G. Pelletier

Charles Sikkenga

Paul M. Trap

1976

Cassius Bultman

Robert S Feeley

Toni L. Fiorillo

Fred Flegal

Richard H. Harms

Kenneth C Kan

Patrick J. Lally

Brenda Fay Lauer

Albert J. Pleysier

Robert Swantek

James D. Swope II

1975

Ingo E. Banse

Virginia A. Caruso

Dennis J. Clarke

Robert W. Eich

Margarete E. Fochtman

Brusce Mitton

Priscilla D. Plato

Laura L Sills

Gary B. Sleeper

Allan Robert Vernier

1974

Donal Lee Bergman

Tom Alan Buursma

Susan Deborah Chaikin

Donald C. Hipp

Kenneth E. Kolk

Larry B. Massie

Gloria J. Messner

James Stander

Carla Ann VanWormer

1973

Mary E. Blankenhorn

Elizabeth M Forsmay

Joseph C. Jeltema

James J. Karagon

William E. McNellie

Walter Rudecki, Jr.

William H. Schell

Thomas A. Stahr

Eric R. Stromsta

Carlos A. Vazquez

1972

Arnold D. Masunungure

William R Mitchell

Ruth Ann Writer

1971

Bern G. Allen

Marcella Cochran

Robert C. Engels

John Alan Kriekard

Warren J. Lawrence

Michael R. Micklatcher

Patricia A. Sorokin Nikolitch

Dianne Sue Parkison

Charles A Pratt

1970

Kenneth E. Aupperle

Jack Boelema

Jerome Geimer

Paul Robert Hallman

Eric D. Hansen

Victor E. Hart

Linda Hayner

George D. Jepson

Stuart Michael Jones

Craig Joseph Kaelin

Lawrence Leo LaPomarda

Chalres Wayne Lockwood

Douglas W. Lombard

Kay L. Long

David J. Mowrey

George T. Sink

Melvin Russel Starr

Lawrence Treadwell, III

Robert E. Treloar

David Alden Winter

1969

Neil N. Browne

Scott Gibson

William K. Hachmann

Marilyn J. Hughes

James C. King

Ronald A. Refior

John F. Riddick

Daniel J. Yakes

1968

Janice L. Brill

Jung K. Choi

James P. Edmiston

Janice Fariborz

Sylvia D Hoffert

John Patrick Kelly

Robert W. Ryan

1967

John Archart

Ellsworth H. Brown

Edgar J. Fredricks

Susan Sandra Huston

Tom Malloy

1966

Edward Gorn

Adolph Grundman

Lynn Lindeman

William R. Mitchell

John W. Nott

Edward H. Schneerer

Ojars Andris Smits

Matthew Tomasiewicz

1965

Ruth Allen

Carol Zainfeld Becker

E. Gilman

Charles John Goodall

Michael H. Parsons

James M Rigterink

In Suk Ro

George W. Shipman

Donald Stroup

James A. Tolhuizen

William J. Terman

Ruth G. Tydeman

1964

Patrick Kay Bidelman

Viola Gross

Robert A. Hageman

Tyrell Hughes

Ronald Eugene Kuiper

Keith Ross Speiran

Grace B. Walz

1963

James C. Duram

Phyllis Korzilius

Wayne C. Mann

1962

Cornelius Eringaard

1961

Donald E. Black

Robert C. Harris

William E. Lombari

Grace Rogers Mauzy

1960

Kenneth John Van Dellen

1959

Gerald L. Reagan

1958

Si Miller

1954

Fletcher Cooper

 

 

Department of History
4301 Friedmann Hall
Western Michigan University
Kalamazoo MI 49008-5334 USA
(269) 387-4650 | (269) 387-4651 Fax
dorilee.schieble@wmich.edu