Student Awards

  • 2020-21 Student Awards
    • Kevin Finley, Engineering Design Technology Outstanding Undergraduate Student
    • Corynn Stage, Engineering Design Technology Outstanding Undergraduate Student 
    • Louis Remynse, Engineering Management Outstanding Undergraduate Student
    • Pierce Lonsbery, Manufacturing Engineering Technology Outstanding Undergraduate Student
    • Christian Shiery, Manufacturing Engineering Technology Outstanding Undergraduate Student
    • James Lee, Manufacturing Engineering Outstanding Graduate Student 
  • 2018-19 Scholarships and Award

    Scholarship recipients

    • Bridget Arnesen, Bafna Scholarship
    • Reid Miller, Clausing Industrial Scholarship (2017-19)
    • Luis Vargas, Herbert Ellinger Scholarship (2018-2019)
    • Meghan Burt, Kenneth W. Knight Scholarship (2017-2019)
    • Meghan Burt, Leo S. Rayl Scholarship, Morgan Kronner (2018-2019)
    • Prayag PatelAmerican Foundry Society Scholarship 2019, Northern Wisconsin Chapter
    • William Mason, American Foundry Society Scholarship 2019, Western Michigan Chapter
    • Jacob Booth, Foundry Education Foundation (FEF) Scholarship 2019
    • Owen HernerFoundry Education Foundation (FEF) Scholarship 2019
    • Pierce LonsberyFoundry Education Foundation (FEF) Scholarship 2019
    • Jacob PerryFoundry Education Foundation (FEF) Scholarship 2019
    • Julianna Buck, Engineering Graphics Competition

    Student awards

    • Denise Azcui, Presidential Scholar, Industrial and Entrepreneurial Engineering and Engineering Management
    • Juan Andrade, Presidential Scholar, Engineering Design, Manufacturing and Management Systems
    • Denise Azcui, Dean's Outstanding Student, Industrial and Entrepreneurial Engineering
    • Meghan Burt, Dean's Outstanding Student, Industrial and Entrepreneurial Engineering
    • Luis Vargas, Dean's Outstanding Student, Engineering Design Technology
    • David Maawma, Dean's Outstanding Student, Manufacturing Technology
    •  Danielle Chantrenne, Dean's Outstanding Student, Engineering Management

    Department Award - Undergraduate

    IEE Outstanding Students: Denise Azcui, Meghan Burt, Tessa Williams
     

    Department Award - Undergraduate

    EDT Outstanding Students: Luis Vargas
     

    Department Award - Undergraduate

    MFT Outstanding Student: Luke Juriga, David Maawma

    Department Award - Undergraduate

    UEM Outstanding Student: Chance Owens
     

    Department Award - Undergraduate

    IEE & EM Student Service Award: Tessa Williams

    Department Award - Graduate

    MSIE Oustanding Students: David Haruza, Jennifer Komorowski

    Department Award - Graduate

    IE PhD Outstanding Student: Yuwen Gu
     

    Department Award - Graduate

    GEM Outstanding Student: Derek Jaromin, Donald Kublick

    Department Award - Graduate

    MNEM Outstanding Student: Awilma Ventura Lugo

    Department Award - Graduate

    IEE & EM Student Service Award: Anna Konstant


  • 2017-18 Scholarships and Awards

    Scholarships and Awards

    Bafna Scholarship

    Anthony Huberty (2018-2019)
     

    Clausing Industrial Scholarship

    Reid Miller (2017-2018)
     

    Herbert Ellinger Scholarship

    David Maawma (2017-2018)
    Luis Vargas (2018-2019)
     

    Kenneth W. Knight Scholarship

    Lucas Swoboda (2016-2018)
    Meghan Burt (2017-2019)
    Michelle Valente - Graduate Student (2017-2019)
     

    Leo S. Rayl Scholarship

    Amber Johnson, Jennifer Komorowski (2017-2018)
    Meghan Burt, Morgan Kronner (2018-2019)
     

    American Foundry Society (AFS) Scholarship 2018

    Prayag Patel
     

    Foundry Education Foundation (FEF) Scholarships 2018

    Juan Andrade, Kevin Bors, Alex Brunk, Allin Kahrl, Tyler Kroes, David Maawma, Jordan Stoy
     

    Engineering Graphics Competition

    Scott Miller
     

    Student Awards

    Presidential Scholar

    IEE & EM: Lukas Swoboda
     

    Presidential Scholar

    EDMMS: Cameron Tschupp
     

    Dean's Outstanding Student

    IEE: David Haruza
     

    Dean's Outstanding Student

    EDT: Cameron Tschupp
     

    Dean's Outstanding Student

    MFT: Juan Andrade
     

    Dean's Outstanding Student

    UEM: Logan Wright
     

    Department Award - Undergraduate

    IEE Outstanding Students: Jennifer Komorowski, Anna Konstant
     

    Department Award - Undergraduate

    EDT Outstanding Students: Lucas Baffi, Austin Lovins, Cameron Tschupp
     

    Department Award - Undergraduate

    MFT Outstanding Student: Juan Andrade
     

    Department Award - Undergraduate

    UEM Outstanding Student: Logan Wright
     

    Department Award - Undergraduate

    IEE & EM Student Service Award: Jennifer Komorowski
     

    Department Award - Undergraduate

    EDMMS Student Service Awards: Bial Patel, Megan Vanaartsen
     

    Department Award - Graduate

    MSIE Oustanding Students: Amit Suresh Aswale, Pooja Rajesh Gosavi
     

    Department Award - Graduate

    IE PhD Outstanding Student: Megan Kuk
     

    Department Award - Graduate

    GEM Outstanding Student: Nicole Koivunen
     

    Department Award - Graduate

    MNEM Outstanding Student: Prajna Paramita
     

  • 2016-17 Scholarships and Awards

    Scholarships and Awards

    Clausing Industrial Scholarship

    Reid Miller (2017-2018)
     

    Herbert Ellinger Scholarship

    David Maawma (2017-2018)

    Craig Bays (2016-2017)

    Silas Wolff (2016-2017)

    Luis Vargas (2016-2017)

    Regan Elzerman (2016-2017)

     

    Foundry Education Foundation (FEF) Scholarships 2017

    Ryan McDonald

    Tyler Allen

    Juan Andrade

    Kalamazoo Antique Auto Restoration Club

    Regan Elzerman (2016-2017)

    Outstanding Student Awards

    Presidential Scholar

    EDMMS Regan Elzerman

    Dean's Outstanding Student

    EDT Andrew Klug

     

    Dean's Outstanding Student 

    MFT Gary Hiatt

     

    Dean's Outstanding Student

    UEM Regan Elzerman

     

    Dean's Outstanding Student

    MFE Michael Galla

     

    Department Award - Undergraduate

    EDT James Meirndorf - Outstanding Student

     

    Department Awards - Undergraduate

    MFT Eric Cook - Outstanding Student

    MFT Tyler Allen - Outstanding Student

    Department Awards - Undergraduate

    UEM Jacob Patterson - Outstanding Student 

    UEM Shelby Rhein - Outstanding Student

    Department Awards - Graduate

    Manufacturing Engineer Rajat Umarji - Outstanding Student

    Manufacturing Engineer Zach Wells - Outstanding Student

    Department Awards - Graduate

    GEM Adam Armstrong - Outstanding Student

    GEM Robert Robinette - Outstanding Student