Broncos Who Found Their Fit

  • Bronco Spotlight: Aisosa Asemota

    "Soft skills such as effective communication, teamwork, work ethic and being dependable is what managers look for."

    More about Aisosa
  • Bronco Spotlight: Jennifer Komorowski

    "Don't settle on a job just to get a job. Choose something that will always challenge you and keep you on your toes."

    More about Jennifer
  • Bronco Spotlight: John Schneidenbach

    "Gain experience as early as you can! Reach out to your professors and join a professional RSO."

    More about John
  • Photo of Allison Howard

    "I worked on campus in the Dining Hall as a Student Supervisor. This job allowed me to improve my leadership, customer service, and problem solving skills, which are all skills I use in my career now."

    More about Allison
  • Bronco Spotlight: Grant Goethals

    "I work on the technical installation and setup of Stryker's wireless hospital bed product line, including the setup of backend server applications, wireless profiles, and the physical activation of the wireless bed feature." 

    More about Grant

Arts and Sciences  |  Aviation  |  Business  |  Education and Human Development  |  Engineering and Applied Sciences  |  Fine Arts  |  Health and Human Services | University Studies

To add your Spotlight, start here

Arts and Sciences

Reza Aditya Saputra, communication, 2019

Nikhol Atkins, spirituality, culture, and health, 2018

Karl Backhaus, geosciences, 2018

Maurissa Baker, communication, 2018

Michael Berghoef, sociology, 2019

Angga Bismoko, applied economics, 2019

Dillon Buckland, organizational communication, 2015

Chelsea Butcher, biomedical science, 2015

Elle Bodnar, general psychology, 2016

Cody Boldt, biomedical sciences, 2018

Kyle Caldwell, communication, 1991

Jeff Carroll, health care administration, 2014

Taja Cato-Jackson, communications; gender and women's studies, 2016

Nick Christo, mathematics, 2019

Randi Chylinski; film, video and media studies, 2014

Ciara Coleman, nonprofit leadership and administration, 2015

Bryan Currie, geosciences, 2015

Alexandrea Davisrhetoric and writing studies, and environmental and sustainability studies; 2018

Mary Sajini Devadas, chemistry, 2012

Javon Dobbs, public administration, 2016

Christianna Dolph, public relations, 2015

Lauren Doorlag, public relations, 2010

Eliza Foli, biology, 2019

Alexis Frazier, psychology, 2019

Roxana Gamble, Spanish and anthropology, 2014

Justin Gish, science education, 2017

James Hentig, biology, 2016

Brett Hershey, English, 2010

Samantha Hooker, English, 2019

Stephen Jacobson, chemistry, 2000

Amanda Jeppesen, English and Spanish, 2014

Tori Juenemann, public relations, 2014

Sita Karki, geosciences, 2019

Shannon Kelly, organizational communication, 2015

Doug Keto, hydrogeology, 2018

Elisabeth King, French and global and international studies, 2016

Haylee Knowles, public administration, 2018

Katrina Koehler, physics, 2019

Nicole Kragt, organizational communication, 1999

Ruthann Lapham, organizational communication, 2006

Alexis Lenderman, global and international studies; entrepreneurship, 2019

Alex LaPorte, geography, 2018

Matthew Lawrence, political science and organizational communication, 2010

George Lluberes, political science, 2017

Autumn Lucerk, behavioral science, 2017

Billy Madej, public relations, 2012

Elijah Meert, applied mathematics, 2018

Sarah Montgomery-Richards, comparative religion, 2003

Cody Morris, psychology, 2019

Angelo Negrito, biomedical science, 2018

Stephen Nehring, geography, 2017

Arlene Nelson-Donders, communication, 2006

Whitney Newberry, geography, 2018

Elizabeth Palmer, geological and environmental science, 2018

Amanda Pastroff, psychology, 2017

Brigetta Phillips-Freeman, criminal justice, 2018

Lisa Pratt; spirituality, culture, and health; 2019

Lexus Ramsey, communication studies, 2015

Adam Rayes, journalism, 2019

Lissette Reyes, international development administration, 2018

Salvador Robles-Soriano, athletic training, 2019

Sam Roodbar, geography, 2018

Samantha Sandler, English, 2015

Chris Sell, organizational communication and English, 2007

Florence Silalahi, geological and environmental studies, 2019

Sheridan Steelman, English, 2017

Jenny Steiner, organizational communication, 2009

Ryan Taylor, geography, 2019

Nayibe Tavares-Abel, political science and French, 2011

Alexa Telfer, Spanish, 2019

Kohei Togashi, behavior analysis, 2019

Christopher Tremblay, public relations and organizational communication, 1999

Margaret Uwayo, psychology-behavior analysis, 2019
 
A'Janae Williams, public relations, 2019
 

Nathan Wira, community and regional planning, 2012

Jasmine Vedua, biological sciences, 2018

Alexa Zmich, communication and international studies, 2015

Aviation

Justin Bravman, aviation science and administration, 2016

Christopher Charlieraviation technical operations, 2018

Chris Desmond, aviation flight science, 2018

Shelby Jordan, aviation technical operations, 2015

Anthony Leone, aviation flight science, 2017

Amy Padesky, aviation flight science, 2008

David Parks, aviation flight science, 2019

James Reif, aviation management and operations, 2019

Adam Rice, aviation flight science, 2018

Kevin Stolarskiaviation technical operations, 2017

Laura VanDonkelaar, aviation flight science, 2009

Business

Medina Alic, integrated supply management, 2018

Blake Andrews, marketing, 2018

Caitlin Ashby, human resource management, 2018

Avante Gilstrap, management, 2018

Rachel Batts, marketing, 2008

Olyvea Davis, advertising and promotion, 2018

Mitchell Decker, integrated supply management, and environmental and sustainability studies, 2019

Trevor Brody, computer information systems, 2003

Marissa Bruno, sales and business marketing, 2018

Brandon Chidester, sales and business marketing, 2019

Jessica Childs, human resource management, 2018

Linda Crosby, MBA, 1996

Carliema Early, management, 2019

Layla Farwana, integrated supply management, 2014

Grant Goethals, computer information systems, 2019

Ali Gossen, food and consumer package goods marketing, 2014

Taylor Graham, advertising and promotion, 2019

Nora Guensche, advertising and promotion, 2019

Karlee Hancock, food and consumer package goods marketing, 2018

Erika Hejl, food and consumer package goods marketing, 2019

Joshua Hero, finance and management, 2019

Curtis Hinds, advertising and promotion, 2017

Timothy Johnson, management, 2018

Megan Kelly, food and consumer packaged goods marketing, 2019

Kristin Kinney, human resources management and computer information systems, 2015

Rob Koets, sales and business marketing, 2010

Rachel Larson, computer information systems and integrated supply management, 2018

Andrew Lawlor, marketing, 2019

Elaina Lee, food and consumer packaged goods marketing, 2019

Alexis Lenderman, global and international studies; entrepreneurship, 2019

Justin Madden, accountancy, 2019

Ashley Mahler, advertising and promotion, 2019

Michael Manga, accountancy, 2019

Rafael Martinez, sales and business marketing, 2018

Nicholas Matich, sales and business marketing, and human resources; 2018

Kaushani Mazumder, MBA, 2019

David Mendoza, computer information systems, 2019

Steve Moerdyk, MBA, 2018

Todd Mulder, finance, 2008

Edward Mulford, integrated supply management, 2018

Mary Murphy, food and consumer packaged goods marketing, 2019

Kelsey Neperund, advertising and promotion, 2018

Samantha Oleson, food and consumer packaged goods marketing, 2016

Luis Perez, computer information systems and business analytics, 2018

Mike Preston, MBA, 2018

Meriah Putnam, integrated supply management, 2019

Paul Roosa, accountancy, 2017

John Schneidenbach, food and consumer package goods marketing, 2019

Jessica Smith, computer information systems and business, 2013

Justice Smith, advertising and promotion, 2018

Meredith Tarrant, food and consumer package goods marketing, 2014

Nate Timmons, finance, 2018

Ian Trautman, MBA, 2019

Brennan Vaughn, sales and business marketing, 2019

Jacob Waggoner, marketing, 2019

Alexander Walter, computer information systems, 2019

Brittany Walton, advertising and promotion, 2018

Shannon Warren, MBA, 2018

Kaitlyn Watson, advertising and promotion, 2018

Brooke Wester, advertising and promotion, 2019

Sam Willard, sales and business marketing, 2018

Stephen Williams, MBA, 2017

Education and Human Development

Justin Arnold, educational leadership, 2017

Andrea Blohm, textile and apparel design, 2007

Stephanie Bobbitt, counselor education and supervision, 2018

Michael Buhler, mathematics education, 2016

Rosie Capps, educational leadership and creative writing, 2012

Adriana Cardoso Reyes, certificate in higher education student affairs, 2010

Tom Christesen, educational technology, 2016

Kailynn Cummings, family studies, 2016

Dannielle Curtis, educational leadership; teaching English to speakers of other languages; 2018

Jamie Daily, special education, 2017

Christianna Dolph, textile and apparel studies, 2015

Suzanne Ehst,  English education, 2017

Adrienne Fraaza, educational leadership, 2017

Amanda Frey, counselor education, 2016

Adam Fry, physical education, 2014

Ciji Gamble, counseling psychology, 2012

Tyler Gilland, secondary education, 2014

Peter GrosticK-12 educational leadership, 2016

Noreen Heikes, teaching, 2017

Allison Howard, elementary education, 2018

Sommer Jabbar, child and family development, 2017

Michelle Krieger, early childhood education, 2018

Faith Lambert, child and family development, 2018

Nichole Landino, child and family development, 2016

Anastasia Lopez, educational leadership, 2013

Ayla Ludwig, counselor education, 2019

Tom Moore, educational leadership-educational and global leadership, 2019

Tyler Norman, exercise science, sport management, and interdisciplinary studies, 2019

Randy Ott, educational leadership, 2011

Erin Patrick, educational leadership, 2014

Elkhaya Patterson, child and family development, 2017

Evan Pauken, educational leadership, 2015

Megan Pauken, educational leadership, 2013

Angela Pilbeam, career and technical education, 2016

Scott Puckett, educational technology, 2011

Jonathan Pulley, educational leadership, 2018

Matt Read, sport management, 2019

Nathan Reed, dietetics, 2009

Steve Rudderham, organizational change leadership, 2019

Carrie Sandborn, certificate in higher education and student affairs, 2018

Trista Straube, secondary English education, 2018

Beth Szczerowski, educational leadership, 2017

Kally Taylor, organizational change leadership, 2018

Lindsey Tocco, physical education, 2017

Jill Van Hof, educational leadership, 2012

Ashley Walters, interior design, 2019

Carla Gray Weiser, organizational learning and performance, 2015

Demetria Williams, fashion merchandising, 2017

Rachel Wood, counseling psychology, secondary education, 2009

Engineering and Applied Sciences

Snehal Aglawe, electrical engineering, 2018

Mohammed Al Mayasi, chemical engineering, 2019

Aisosa Asemota, aerospace engineering, 2019

Muaaz Awan, computer science, 2019

Melissa Badovinac, engineering management technology, 2019 

Balajee Baskaran, industrial engineering, 2019

Drew Baetens, electrical engineering, 2017

Yuva Naveen Balaguru, industrial engineering, 2017

Karthik Balakrishna, electrical engineering, 2015

Subodh Ashok Bansode, electrical engineering, 2018

Kendry Bautista Mosquea, engineering management technology, 2018

Aric Beikmann, chemical engineering, 2015

Sukrut Bhandare, electrical engineering, 2016

Ariel Castillo, civil engineering, 2014

Tyler Chantrenne, mechanical engineering, 2016

Harshavardhan Reddy Dasari, electrical engineering, 2016

Jeromy Dobbin, mechanical engineering, 2016

Ken Domingue, aerospace engineering, 2017

Anderson Egerer, mechanical engineering, 2015

Jessica Graves, chemical engineering, 2018

Jia Guo, computer science, 2018

Brady Hostetler, chemical engineering, 2018

Abhishek Jani, industrial engineering, 2017

Vaibhav Kakumani, industrial engineering, 2018

Jennifer Komorowski, industrial engineering, 2019

Shiva Kiran Madala, industrial and entrepreneurial engineering, 2017

Denver Kuehl, aerospace engineering, 2019

Ruoxi Ma, paper and printing science, 2018

Hunter Mauk, chemical engineering, 2019

Kylee Maycroft, electrical engineering, 2015

Brian McClure, engineering management technology, 2015

Miftahul Munir, electrical engineering, 2019

Prathamesh More, industrial engineering, 2018

An Nguyen, computer engineering, 2019

Andreas Quainoo, aerospace engineering, 2014

Paige Race, chemical engineering, 2019

Sagar Sable, industrial engineering, 2017

Dylan Scott, engineering design technology, 2019

Brandon Seager, computer science, 2018

Santhosh Shetty Huliyurdurga Thimmaraya Shetty, electrical engineering, 2016

Lakshit Shrivastava, industrial engineering, 2017

Courtney Stevens, industrial engineering, 2004

Katherine Stickels, paper engineering, 2014

Lexi Stoneburner, paper engineering, 2015

Sandino Vargas Perez, computer science, 2017

Herman Washington, mechanical engineering, 2015

Sonnet Woolf, engineering design technology, 2017

Albert Wright, electrical engineering, 2018

Foster Zabel, chemical engineering, 2019

Fine Arts

David Alpert, theatre studies, 2006

Leah Barry, student integrated curriculum (studio art and art history), 2014

Tara Charvat, dance, 2018

Sadarra Fields, music education, 2016

Anthony Healy, music performance: jazz piano performance, 2016

Nicholas Johnson, graphic design, 2017

Jack Kison, theatre, 2019

Madison Liebler, art and English, 2019

Russell Matthews, music education, 2018

Lauren Lawler, music therapy, 2016

Marissa Peterson (Quivey), dance and dance studio management, 2018

John Proulx, music, 2019

Kaitlin Ridgway, music therapy, 2018

Ed Ryan, graphic design, 2017

Blaze Watson, graphic design, 2019

Amber Zundel, multimedia arts technology, 2018

Health and Human Services

Johnny Anderson III, social work, 2019

Rachel Anderson, interdisciplinary health services, and Spanish, 2019

Jaclyn Brohl, criminal justice and sociology, 2019

Shacara Burrel, social work: interpersonal practice, 2019

Miriam Carroll-Alfano, interdisciplinary health sciences, 2018

Shana'e Clark, audiology, 2017

Earvean Diggs, social work, 2017

Elise Drager, audiology, 2019

Devorah Glanz, speech pathology and audiology, 2011

Nancy Honse, vision rehabilitation therapy, 2017

Ashley Kargol, nursing, 2016

Laura King, occupational therapy, 2017

Cayla Klimach, criminal justice, 2018

Channan Kositzke, nursing, 2018

Valerie Leith, criminal justice, 2012; social work, 2019

Monica Ibarra Letona, orientation and mobility, 2018

Sharon Long, interdisciplinary health sciences, 2018

Katelyn Mater, nursing, 2019

Vincent Miller, addiction studies, 2018

Brittany Pieters, speech language pathology, 2014

Riley Prentice, nursing, 2018

Katherine Reeber, social work: interpersonal practice, 2019

Anne Riddering, interdisciplinary health sciences, 2016

Tiye' Taylor, social work, 2019

Joshua Thelen, social work, 2019

Teodora Vecerdi, interdisciplinary health services, 2018

Joško Vukušić, social work, 2017

University Studies

Mary-Claire Cotner, university studies, 2015

Ray Dixon, university studies, 2019

Sunshine Handley,  university studies, 2017

Remy Munyabera, interdisciplinary studies with concentration public  relations and French, 2016